Dziś opowieść zasługująca na szczególną uwagę. Nieczęsto bowiem trafiają się znaleziska namacalne, które sprawiają, że chcąc nie chcąc, nawet oficjalna nauka musi zaakceptować, to czego nie może sklasyfikować, przyporządkować i umieścić w stosownej szufladce.
Na początku XX wieku w pobliżu wyspy Antykithiry nurkowie natknęli się na wrak starożytnego okrętu, w pobliżu którego zlokalizowano mnóstwo archeologicznych skarbów. Wśród posągów, amfor i innych artefaktów, najbardziej niesamowitym znaleziskiem okazał się mocno skorodowany przyrząd z brązu, składający się z systemu kół zębatych. Do czasów XVIII-wiecznych zegarów i mechanizmów zegarowych, nie znano urządzeń o podobnym stopniu złożoności.
Naukowcy, jak to zwykle bywa, wysnuwali przez dekady, przeróżne hipotezy. Sprawę komplikował jednak stan artefaktu, który wykluczał bardziej bezpośrednie badania i ingerencję w samą bryłę. Przez wiele lat wszystkie hipotezy opierały się więc na przypuszczeniach. Tak naprawdę, jego zastosowanie odkryto dopiero w ostatnich latach, wykorzystując nowoczesne, nieinwazyjne techniki badawcze.
"Jakość wykonania zadziwia. Nagle dostrzegamy litery starożytnej greki wyryte na powierzchni metalu. W greckich młynach stosowano wprawdzie drewniane tryby, ale odkrycie metalowej przekładni zębatej, było dla ówczesnych badaczy wstrząsem".
Były to słowa astronoma, prof. Mike'a Edmundsa, który w roku 2000, a więc po 100 latach od jego wydobycia z morskich głębin, powołał międzynarodowy zespół, aby wyjaśnić tajemnicę artefaktu. W skład grupy weszli astronomowie, historycy nauki i matematycy.
Historię rozszyfrowywania mechanizmu z Antykithiry opowiada świetny dokument, emitowany na PLANETE+, który spróbuję tutaj streścić. Jeśli chcecie możecie go również obejrzeć na YouTube. Tam jednak filmy pojawiają się i znikają w zależności od zacięcia "właścicieli" praw autorskich, dlatego wolę go sobie zanotować.
W latach 70' w badania wraku zaangażowany był również Jaques Cousteau, który odkrył kolejne skarby, w tym sporo ceramiki, monety z brązu i srebra, posążki z brązu oraz drzewo - budulec okrętu, którym, zdaniem Cousteau była rzymska galera. Dzięki monetom określono wiek statku oraz całego wydarzenia na ok. 50-70r. p.n.e. Statek płynął zapewne z greckich koloni w Azji Mniejszej - z Pergamonu albo z Efezu. Był mocno przeciążony i zatonął prawdopodobnie podczas sztormu. Jego wrak spoczywał na głębokości przeszło 40 m.
Ale wróćmy do naszej archeologicznej perełki. Pierwsze badania z wykorzystaniem X-Ray przeprowadzone w latach 50' wykazały, że wewnątrz mechanizm składa się z 27 trybów. Już wtedy zidentyfikowano górną tarczę (tryb) ze 127 ząbkami oraz liczbę 235. Obydwie z tych liczb miały ogromne znaczenie w greckiej astronomii. Postawiono więc tezę, że przyrząd mógł być wykorzystywany do obserwacji ruchów Księżyca, gdyż liczba 235 była kluczowa w obliczaniu cyklów Księżyca. Znajomość faz Księżyca umożliwiała starożytnym wybranie odpowiedniej pory na zasiew, wojnę, przygotowanie ceremonii religijnych oraz nocne podróże. Fazy Księżyca odgrywały jednak przede wszystkim zasadniczą rolę w kulcie Bogini. Mogłoby to sugerować, że urządzenie jest znacznie starsze i należałoby je przyporządkować co najmniej do matriarchalnej kultury minojskiej lub jeszcze starszej. Pominięto jednak ten wątek w filmie i skupiono się na zaawansowanej greckiej matematyce i astronomii, która, jak to się oficjalnie uznaje, była dziełem samych Greków. Uparcie wyklucza się bowiem traktowanie ówczesnej wiedzy, jako schedy po Przodkach. Jako, że jacykolwiek Przodkowie nie pasują do wypakowanych już po brzegi szufladek współczesnej nauki.
365*19= 6935 6935 / 29,5 = 235,0847...
A co ze 127 ząbkami trybu? Oprócz wiedzy na temat tzw. cyklu synodycznego (29,5 dnia od nowiu do nowiu) starożytni posiedli również wiedzę o cyklu gwiazdowym, czyli pełnym obiegu Księżyca wokół Ziemi, który wynosi 27,3 dnia. Co to oznacza ? Ano, że w ciągu tych 19 lat Księżyc okrąża Ziemię 254 razy. Zamiast wycinać tak wiele ząbków konstruktor zredukował ich liczbę o połowę, do 127. Tym samym osiągnął ten sam efekt przy użyciu dodatkowego kółka.
365 x 19 = 6935 6935 / 27,3 = 254,0293... 254 / 2 = 127
W latach 50' nie odkryto jednak zastosowania największej tarczy, która zawierała 222 lub 223 ząbki. Tę zagadkę i kolejne, odkryto już współcześnie, przy zastosowaniu dużo bardziej zaawanasowanych urządzeń rentgenowskich. Na obrotowej podkładce umieszczono próbki. Aparat wykonał 3000 zdjęć z różnej perspektywy. Na podstawie tych zdjęć wykonano cyfrowy model mechanizmu z Antykithiry. Jego zaawansowanie i precyzja wykonania okazały się zdumiewające! W kompletnym urządzeniu, trybików było prawdopodobnie ok. 50-60
Kolejne możliwości przyniosła nowatorska technika z wykorzystaniem której powiększono niewyraźne inskrypcje, znajdujące się na powierzchni bryły. Wśród znaków odczytano liczbę 223. Według oficjalnej nauki ok. VII stulecia p.n.e. babilońscy astronomowie dokonali odkrycia. Zauważyli, że po 223 miesiącach, zaćmienia powtarzają się w bardzo podobny sposób. Umożliwiło to ich przewidywanie w okresie 18-letnim. Obecnie cykl ten nazywamy Sarosem. Po co babliońskim (i nie tylko) władcom potrzebna była taka wiedza, nie muszę chyba wyjaśniać? Podejrzewam również, że słowa "odkrycia" i "zauważyli" nie są w tym przypadku odpowiednie. Myślę, że wiedzę tę pielęgnowano przez stulecia, tyle, że w tym akurat okresie została wykorzystana, a raczej należałoby powiedzieć zeszmacona w ramach zwykłej polityki służącej do podtrzymania mitu boskości władców, jak w "Faraonie" Prusa.To odkrycie zmienia nasze wyobrażenie o starożytnych Grekach i historii technologii. To dowód, jak niewiele wiemy o pewnych wydarzeniach z II wieku p.n.e. w Grecji. [Tony Freeth, matematyk]
Starożytni Grecy skonstruowali maszynę do przepowiadania przyszłości. To niezwykłe, że na podstawie ówczesnych teorii naukowych potrafili stworzyć mechanizm, dzięki któremu obliczali zjawiska odległe w czasie. Mamy do czynienia z najstarszym komputerem na świecie. [Tony Freeth, matematyk]
Naszemu współczesnemu zespołowi badaczy pozostało jeszcze tylko określenie, jak wyglądał wynik tych działań. Zagłębiając się w kolejne warstwy trójwymiarowych zdjęć rentgenowskich zauważono podziałkę oraz litery. Były one związane z prognozą zaćmień. Na zdjęciu obok widzimy zapis, na którym skupili się naukowcy. Pierwsza litera u góry to Sigma - greckie S, symbolizujące Selenę, boginię Księżyca. To oznacza zaćmienie Księżyca. Kolejną jest Eta, czyli H w alfabecie greckim, symbol Heliosa (Słońca) - wskazuje na zaćmienie Słońca. Symbol kotwicy to skrót słowa Hora (godzina). Oznacza to, że urządzenie przewidywało również konkretną godzinę zaćmienia. Dalsze odczytywanie znaków przy podziałce pokazało, że urządzenie informowało również o barwie Słońca lub Księżyca podczas zaćmienia (czerwony lub czarny).
Zastanawiano się jednak, jak konstruktor urządzenia uwzględnił fluktuacje dot. różnic prędkości z jaką Księżyc porusza się po elipsoidalnej orbicie wokół Ziemi (szybciej, gdy jest bliżej Ziemi i wolniej, gdy jest od niej dalej). Okazało się jednak, że i z tym poradził sobie starożytny konstruktor - jedno z kółek osadzonych na największym trybie poruszało się na trzpieniu. To rozwiązanie wywołuje zmienność ruchu jednego z trybów. Kiedy trzpień znajduje się poza szczeliną, koło zwalnia. Najlepiej jednak zobaczycie to w filmie (38 minuta).
Komplikacje z orbitą Księżyca i jej odwzorowaniem w mechanizmie zegarowym, są jednak jeszcze większe. Elipsoidalna orbita Księżyca nie jest bowiem nieruchomo zawieszona w przestrzeni. Obraca się powoli w cyklu 9 letnim. Starożytni Grecy obliczyli, że w ciągu roku wartość wykonanego obrotu wynosi 0,112579655. Na tych obliczeniach opierał się tryb wewnętrzny o 53 zębach.
Skąd u starożytnych tak wysublimowana wiedza, z tego programu niestety się nie dowiemy. W filmie skupiono się przede wszystkim na liczbach, a kiedy doszukano się już wszystkich znajomych zależności, wówczas poprzestano na euforii podobnej tej, która towarzyszy ułożeniu obrazka z 5000 puzzli. Niby padają w filmie dające nadzieję słowa, które wyżej przytoczyłam, ale jednak pozostawiają one pewien niedosyt. Być może w skonstruowanie analizowanego mechanizmu faktycznie zaangażowany był Archimedes, jednak wiedza na której się oparł raczej nie pochodziła z I wieku p.n.e. Według mnie mnóstwo pytań pozostaje bez odpowiedzi...
współczesna rekonstrukcja mechanizmu z Antykihiry |
Byłam tu już i czytałam parę razy. Świetny post, jak już wspomniałam na FB warto stale go przypominać ludziom, bo pamięć ludzka jakże ulotna. To jedno z tych odkryć (choć tak wiele ich na świecie), które naprawdę porusza wyobraźnię i kładzie cień na bzdurach jakie uczy się kolejne generacje z podręczników i w świątyniach świata. Innym jest np. malowidło ścienne z Kosowa z XIV w.
OdpowiedzUsuńhttp://cdn.dipity.com/uploads/events/27ea2babd22fe7c71e7c9ed19a8fb9cd.jpg
czy obrazek ze strony mojej znajomej Iwonki zrobione w Estonii:
http://iwox.blogspot.com/2013/06/unistus.html (zwróć uwagę na zdjęcie pt. "Głowa głupca"
czy np: Tiahuanaco w Boliwii czy Nazca w Peru.... etc itede, itepe...
Ale Mechanizm z Antykithiry, to coś nieporównanie większego, choć nie chodzi o "rozmiar". To jak ów maleńki samolocik (model) z Kolumbii, rzekoma zabawka rytualna dzikusów z dżunglii, super aerodynamiczny model prawdziwego samolotu rodem z XX w. Także....
Ja nie wierzę w przypadek, nie wierzę że jest to wymysł. To są najstarsze zabytki ludzkiej (?) myśli technologicznej sprzed tysięcy lat, którą KTOŚ próbuje ze skutkiem pozytywnym niestety, maskować, niszczyć, ukrywać. Ale wierzę, że tym razem im się nie uda. Nawet ten ich chory nazi-islam im nie pomoże.
Pozdrawiam serdecznie i dzięki za promocję tego, o czym wiedzieć powinni wszyscy ludzie na świecie. Warto o tym pisać, nie zrażać się, Galileusz cierpiał znacznie więcej dla Prawdy. :)
Jak widzisz, tak bardzo zatonęłam w "Battlestar Galactica", że dopiero dziś zauważyłam Twój komentarz ;)
OdpowiedzUsuńMasz rację - mechanizm z Antykithiry to naprawdę wielka rzecz. Można powiedzieć - ukoronowanie oficjalnych znalezisk archeologicznych. W dodatku jego związek z kultem srebrnego globu i wszystkim co się z nim wiąże jest tak oczywisty, że aż się wierzyć nie chce, jak ludzie mogą być tak ślepi..? To naprawdę jest chore, że traktuje się go poniekąd jak wyjątek potwierdzający jakieś oficjalne naukowe prawidła. Ten dokument jest świetny i dobrze zrobiony, ale i tak pozostawia gigantyczny niedosyt...
Obejrzałam linki, które zamieściłaś - "Głowa głupca" świetna ! Tego akurat nie znałam.
Właśnie sobie uzmysłowiłam, że internet jest pełen tych wszystkich zdjęć, które poznawałam w mało wyraźnych wersjach w książkach Daenikena, gdy internet dopiero raczkował ;)
Internet jest pełen niezwykłości, tylko trzeba wiedzieć czego szukać i odcedzać ziarno od plew. A to nie lada sztuka. Nawet Umberto Eco miał z tym problemy, stwierdził, że powinni otwierać specjalne Uniwersytety, które uczyłyby tego.... ale z drugiej strony, niechby tylko zarządzała tymi Uniwersytetami Władza (System) i znów... gówno się dowiesz. Wg. mnie i nie tylko mnie na szczęście, cała znana nam wiedza książkowa odnosząca się do "Starożytności" (bliższe nam czasy to już inny rodzaj kaloszy, bliższy a więc łatwiej przejrzeć kłamstwa) jest stekiem wynaturzonych bzdur. Ewolucja - kłamstwo, oczywiście wszystkie religie - bzdety z duchowego pkt widzenia, tyle w nich duchowości co kot napłakał. Twierdzenia że kiedyś ludzie żyli w jaskiniach - bzdura. Że jaśnie oświecenie dopiero od naszych patriarchalnych czasów - bzdety. Ale cóż... tego wszystkiego nie dowiemy się z podręczników, szkoły, na uniwersytetach. Ta wiedza jest - tabu. Tabu dla tych którzy chcą rządzić światem po wieczność nie dając ludzkości żadnych szans i narzędzi na rozwijanie się, dochodzenie do Prawdy. Prawda ma być ino dla Wtajemniczonych - bzdety. Prawda nie zna stron, kierunków ani korzyści.
UsuńCieszę się, że BSG tak wciągnął... to mój najukoffańszy serial. To nawet coś więcej. To przelana w formę filmową wiedza o której nie mówi się publicznie, bo - tabu nie pozwala. Widziałam już wiele razy i znowu za niedługo powtórzę całość. Nigdy się nie znudzi. :)
Pozdrawiam serdecznie: So Say We All! ^ ^
So Say We All! Nic dodać nic ująć ;)
OdpowiedzUsuńCo do BSG, to z pewnością jeszcze do niego wrócę. Zauroczył mnie absolutnie - gimnastyka mózgu przez 4 sezony, prehistoryczny podbój kosmosu... naprawdę coś niesamowitego. Po czymś takim inaczej patrzy się na gwiazdy :)
Twórcy tego serialu nigdy nie ukrywali, że fascynują się "PaleoAstronautyką". Ja też podzielam wiele tez teorii Dänikena (jako że jestem zwolenniczką koncepcji Panspermii, iż jest intrygujące, że w tym samym czasie jak dopełniło się życie na Marsie, zakiełkowało ono nagle na Ziemi, hm), teorii - co należy zaznaczyć - opierającej się na tysiącach odkryć archeo, na które sika "propaganda" ziemskiego kleru. Wiesz, od pewnego czasu, co przechodzę koło jakieś świątyni, nie ważne jakiego wyznania, chichoczę pod nosem: Biedni ludzie, nie mają pojęcia, że czczą po dziś dzień... przybyszów z gwiazd. ^ ^
UsuńPs. Czy słyszałaś o najnowszym odkryciu Izraelczyków? Ich archeolodzy odkryli właśnie miejsce, w którym przechowywana była Arka Przymierza. Hm.... ino Arki brak. Zamieściłam link do tego info na FB, jakby co. Według mnie wiąże się to z powyższym. O tak wielu "artefaktach mocy" z przeszłości wiemy niewiele ponad to, co napisano o nich w śniętych książeczkach. A tymczasem, pomijając ich bzdurne tłumaczenie religijne, czy nie zdumiewa, że wszystkie te cudowne przedmioty (broń?) zniknęły z Ziemi w jednym, tym samym czasie?
Pozdrawiam serdecznie :)
O "skarbie" z Antykithiry pisałam także, więc nie będę już się wymądrzać.
OdpowiedzUsuńChciałam tylko Ci powiedzieć, że miło mi było znaleźć mojego bloga na liście tych, które podglądasz.
Z przyjemnością wpiszę Twojego na listę moich ulubionych, bo zapowiada się znakomicie. Jest jednym z tych pisanych na poważnie, to znaczy można się z niego czegoś dowiedzieć i nauczyć...
Pozdrawiam serdecznie :)
Witaj Ewo! ;)
Usuńoczywiście widziałam Twój post Podróżniczko :) Dziękuję, że i do mnie zawitałaś.
Mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom, jeśli tylko ograniczony czas mi na to pozwoli ;)
Pozdrawiam serdecznie !
Bardzo interesujący temat, lubię takie "perełki nauki". Obejrzałam filmik na YT o mechanizmie z Antykithiry, naprawdę bardzo interesujące, został nazwany najstarszym komputerem świata :O
OdpowiedzUsuńI dlatego cieszą się, że istnieją takie blogi jak Twój, Beth, czy Barbary, bo dowiaduję się o niezwykłych rzeczach o których nie miałam pojęcia, - w tym wypadku muszę przyznać, że mój koffany mężulek nadmieniał mi o tym "mechanizmie z Antykithiry" , ale nie miałam czasu żeby pobuszować w internecie a potem jakoś mi uleciało ;)
A z Wami jestem na bieżąco, więc mam stały dostęp do "niezwykłych tajemnic nauki", za co Wam dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie :)
Bardzo wciągająca opowieść, prawda? Jest coś w mechanizmach zegarowych, co przyprawia mnie o gęsią skórkę. To chyba jest świadomość niedoścignionych dla mnie umiejętności ich twórców. Swego czasu byłam z Potomkiem w kinie na "Hugo" Scorsese i przyznaję się, że po raz pierwszy dowiedziałam się o istnieniu takich piszących lub rysujących mechanizmów zbudowanych z tysięcy trybików. Dla mnie jest to coś, co niemal przekracza moje zdolności pojmowania - niewyobrażalna precyzja wykonania. Na YT można namierzyć kilka współczesnych pokazów takich "zegarowych lalek".
UsuńA teraz dodaj do tego świadomość, że mechanizm działający na podobnych zasadach, odkryto w tak odległych czasach i pomyśl jeszcze, że z całą pewnością nie był on jedyny... Świat wcale nie był taki, jak to się oficjalnie opisuje. Był o wiele ciekawszy...
Kocham takie opowieści. Strasznie żałuję, że przez ten cholerny system niewolniczy, nie mogę o nich pisać częściej ;) Staram się jak mogę ;)
Dokładnie, najbardziej zafascynowało mnie to, że taki mechanizm był znany tak bardzo dawno temu, i o czym jeszcze nie wiemy? jak daleko była rozwinięta cywilizacja i co się z nią stało, i czy była to "tylko" cywilizacja, ech..? Czasami mam wrażenie, że nasza dzisiejsza wiedza to jak ziarnko piasku na pustyni.
UsuńI ten system niewolniczy... :/
Pozdrawiam :)